Dzień Przedsiębiorczości

Patronat nad obchodami I tego dnia w naszym mieście sprawował Zbigniew Podraża - Prezydent Dąbrowy Górniczej. Ideą programu jest włączenie środowiska przedsiębiorców w edukację młodych ludzi. W „Dniu Przedsiębiorczości" grupa uczniów ZST (klasa IVA - mechatronik) miała możliwość odbycia praktyki w Koksowni Przyjaźń. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu głównego technologa - Zdzisława Klimka młodzież zapoznała się z pracą na wybranych wydziałach koksowni. Nasi uczniowie mieli okazję zobaczyć Wydział Energetyczny, Wydział Produkcji Węglopochodnych, zakładową oczyszczalnię ścieków oraz najnowszą baterię koksowniczą nr 5.
Ciekawym miejscem dla uczniów okazała się bateria koksownicza nr 5 z 76 piecami koksowniczymi, o wydajności nominalnej 0,7 min ton koksu rocznie. Uczniowie mogli zapoznać się z procesem chłodzenia koksu „na mokro" jak i w zarysie poznać nowoczesne rozwiązania w zakresie hermetyzacji procesu koksowania i odpylania.
Dzień Przedsiębiorczości

Przed praktyką na stanowiskach młodzież została zapoznana z podstawowymi zasadami bhp przez Mariana Malickiego, który wyjaśnił, że polityka bezpieczeństwa i higieny pracy realizowana jest przez wszystkich pracowników Koksowni, stanowiąc integralny element zarządzania przedsiębiorstwem. Udział w Dniu Przedsiębiorczości w takim przedsiębiorstwie jak Koksownia Przyjaźń powoduje, że młodzi ludzie mogą zweryfikować informacje o miejscu pracy na wymarzonym stanowisku, pozyskują informacje o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu. „Dzień Przedsiębiorczości" sprzyja podejmowaniu przez młodych ludzi trafnych decyzji w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej.

Koordynator Dnia Przedsiębiorczości w ZST mgr Barbara Woźniak