ul. Królowej Jadwigi 12
Dąbrowa Górnicza

Projekt EkoEdukator na medal "Daj ubraniom nowe życie".

W związku z realizowanym w naszej szkole projektem „EkoEdukator na medal” 31 marca (piątek) w naszej szkole, na 1 piętrze obok sklepiku, odbędzie się akcja wymiany ubrań i dodatków „Daj ubraniom nowe życie”, dzięki której uczniowie Zespołu Szkół Technicznych będą mogli odświeżyć swoją garderobę.

Uczennice kl. IF będą koordynować wymianę lub „sprzedaż” za elektroodpady ubrań i dodatków, zebranych wśród uczniów naszej szkoły. Pamiętajmy, że co 1 sekundę na wysypiska śmieci trafia ciężarówka pełna ubrań. Większość z nich nigdy nie była założona, a do odzysku trafia mniej niż 1% zużytej odzieży. Należy zdać sobie sprawę, że materiały takie jak poliester czy akryl nie rozłożą się szybciej niż przez setki lat.

Produkcja ubrań zużywa też niewyobrażalną ilość wody. Tylko do produkcji jednej pary jeansów zużywa się kilkanaście tysięcy litrów wody, czyli tyle, ile dwie osoby potrzebują do picia przez około 10 lat. Branża odzieżowa uderza też w tereny zalesione. Aż 30% ubrań ze sztucznego jedwabiu i wiskozy pochodzi z zagrożonych i starych lasów, a 70 milionów drzew rocznie ścinanych jest na potrzeby produkcyjne firm modowych. (źródło: ekowymiar.pl/jaki wpływ na środowisko ma produkcja ubrań).

 

Projekt EkoEdukator na medal "Daj ubraniom nowe życie".