Szkolenie obywatelskie Fundacji Civitas

LOKALNI LIDERZY PARTYCYPACJI -program dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej

Dnia 20 października 2013 roku odbyła się w Zespole Szkół Technicznych pierwsza część szkolenia obywatelskiego prowadzonego przez Fundację Civitas. W pięciogodzinnych zajęciach wzięło udział 25 uczniów z klas pierwszych i drugich.

LOKALNI LIDERZY PARTYCYPACJI -program dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej

W programie w okresie wrzesień- grudzień 2013 bierze udział ok.140 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych i 20 seniorów z Dąbrowy Górniczej, którzy mają okazję wziąć udział w cyklu zajęć i spotkań przygotowujących do tworzenia i promowania projektów w ramach uchwalonego w Dąbrowie Górniczej budżetu partycypacyjnego.

W ramach projektu uczestników czekają warsztaty , które pomogą podnieść im kompetencje społeczne, pokonać bariery w komunikacji oraz nabyć wiarę w to, że można coś zmienić w miejscu, które nas otacza.

W 3-dniowych zajęciach wyjazdowych wezmą udział najaktywniejsi uczniowie z wszystkich szkól biorących udział w programie, którzy najlepiej napiszą test końcowy. Poznają wtedy tajniki tworzenia projektów społecznych i funkcjonowania budżetu partycypacyjnego, by później w swoich dzielnicach móc pełnić rolę liderów lokalnej społeczności.

Wykorzystując stworzoną specjalnie na potrzeby projektu platformę cyfrową nasi, celowo zróżnicowani wiekowo, liderzy będą mogli działać online doradzając mieszkańcom w przygotowaniu wniosków do budżetu partycypacyjnego, usprawniając także komunikację na poziomie: lokalna społeczność- władze miasta.

Na zakończenie odbędzie się spotkanie podsumowujące, które pozwoli uczestnikom podzielić się doświadczeniami zdobytymi w trakcie trwania projektu. Dodatkowym elementem spotkania będzie integracja międzypokoleniowa pod hasłem: „ ..bo nie ważny jest wiek ważny jest wspólny cel”.

LOKALNI LIDERZY PARTYCYPACJI -program dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowany przez Stowarzyszenie Civitas w partnerstwie z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej.