ul. Królowej Jadwigi 12
Dąbrowa Górnicza

Lokalni Liderzy Partycypacji gotowi do działania

Stowarzyszenie Civitas zakończyło  realizację projektu  Lokalni Liderzy Partycypacji stworzonego dla mieszkańców Dąbrowy Górniczej. To projekt międzypokoleniowy, który pozwolił wykreować  nową grupę liderów społecznych.

Wzięli w nim udział mieszkańcy Dąbrowy Górniczej  55+ oraz młodzież z  sześciu dąbrowskich szkół ponadgimnazjalnych: I LO, II LO, III LO, V LO, Zespołu Szkół Ekonomicznych  i Zespołu Szkół Technicznych

Wiedza i umiejętności, które zdobyli  daje im możliwości kreatywnego działania  i udziału w różnych formach partycypacji  obywatelskiej.  Będą mogli do tego celu wykorzystywać stworzone specjalnie narzędzie cyfrowe i doradzać on-line mieszkańcom m. in
w przygotowaniu  wniosków do budżetu partycypacyjnego i w dyskusji nad projektami, usprawniając także komunikację na poziomie lokalna społeczność – władze miasta.

Już podczas zajęć wykazali się niestandardowymi pomysłami,  które stanowić będą świetny, prawie gotowy  materiał  na  projekty w przyszłorocznym dąbrowskim budżecie partycypacyjnym.   Powstało więc np. interesujące  osiedlowe WC dla piesków , klub Latających Babć i Dziadków, klub Seniorzy dla Juniorów, czy wreszcie wielosezonowa wypożyczalnia multimedialna pod nazwą „Kapsuła Kosmiczna”, której świetnym  uzupełnieniem  może stać się pomysł młodzieży na „Kapsułę Koncertową”. Szczególnie energetyczny przebieg miały spotkania, w których młodzież pracowała wspólnie z seniorami. Nie trzeba było specjalnie udowadniać , że   „nieważny jest wiek , ważny jest cel”. To działo się samo. I młodzież i seniorzy nie mogli się siebie nawzajem nachwalić . Przyznawali  chętnie, jak szybko prysły  obawy, z którymi  przyjechali, pełni stereotypowych myśli.  Seniorzy dzielili się chętnie swoim  bogatym doświadczeniem, życiową mądrością, młodzi zarażali niekonwencjonalnym spojrzeniem na  różne problemy. Wszyscy pokazali swój niesamowity potencjał energię i chęć  do działania. Oby udało się ją przenieść także na innych mieszkańców- takie mają zadanie

Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich realizowany przez Stowarzyszenie Civitas  w  partnerstwie z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej w okresie 1.07-31.12.2013r.

Stowarzyszenie Civitas odpalasz kompa, włączasz tv, uruchamiasz smart share, na tym kompie jest powerpoint wpisujesz komunikaty w szablon, zapisujesz jako wmv lub mp4, przerzucasz na dysk D bo on jest udostępniony, odswierzasz smartshare, klikasz plik prawym i wysyłasz na telewizor potem zapetlasz odtwarzanie i to wszystko Logo Dąbrowy Górniczej