ul. Królowej Jadwigi 12
Dąbrowa Górnicza

XXXI rocznica podpisania „Porozumień katowickich”

 

 

9 września 2014 r. w trzydziestą pierwszą rocznicę podpisania „Porozumień katowickich” w Sali Sesyjnej Urzędu Miejskiego, w Dąbrowie Górniczej odbyła się konferencja upamiętniająca to ważne wydarzenie,o którym mało kto pamięta i o którym niewiele, albo właściwie się nic nie mówi. W spotkaniu brali udział m.in. Andrzej Rozpłochowski, Jadwiga Chmielowska, Jacek Jagiełka, Eugeniusz Karasiński – uczestnicy tamtych wydarzeń i inicjatorzy porozumienia oraz uczniowie dąbrowskich szkół, w tym Zespół Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej. Porozumienie katowickie, po gdańskim, szczecińskim, jastrzębskim było czwartym 
w Polsce porozumieniem zawartym pomiędzy Komisją Rządową, a Międzyzakładowym Komitetem Robotniczym z siedzibą w Hucie Katowice. Miało miejsce 11 września 1980 roku. Dotyczyło gwarancji dla wcześniejszych porozumień, dawało możliwość powoływania w każdym zakładzie pracy w Polsce niezależnych, samorządnych związków zawodowych.

 

JR