ul. Królowej Jadwigi 12
Dąbrowa Górnicza

Dzień Ziemi w CH Pogoria

 

 

Organizatorzy: Fundacja Godne Życie, Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej, CH POGORIA

Współorganizatorzy: Stowarzyszenie Ziemia i My Centrum Edukacji Ekologicznej, Miejskie Centrum Informacji, Stowarzyszenie Pszczelarzy, Nadleśnictwo Siewierz, ZHP – Hufiec DG, Stowarzyszenie Szanowny Pan Kot, Fundacja Zielona Perspektywa, Zespół Szkół Technicznych


Spotkanie z leśniczym 22.04

Leśniczy w mundurze poprowadzi prelekcje dot. pracy jaką wykonuje w lesie, gospodarką leśną, ochroną lasów, itd.

2. Stoisko Stowarzyszenia Pszczelarzy 22.04

Pszczelarze mogą ustawić na stoisku ul, opowiadać o życiu pszczół i produkcji miodu. Na stoisku mogłaby się odbywać sprzedaż miodu zebranego przez członków dąbrowskiego stowarzyszenia. Częstowanie miodem klientów CH.

3. Stoisko Segregacja śmieci  22.04

Na stoisku możemy ustawić kosze do segregacji śmieci. Animator przeprowadziłby edukację związaną z  segregacją odpadów oraz wywozem śmieci.

4. Wikliniarstwo papierowe 22.04

Warsztaty polegają na skręcaniu papierowych rurek (ze starych gazet)  i splatania odpowiednio w zależności od tego jaki przedmiot chcemy uzyskać. W ten sposób powstać mogą kapelusze, koszyki, efektowne osłonki na doniczki i wazoniki. Odpowiednio ozdobiony i pomalowany przedmiot jest łudząco podobny do tradycyjnego wikliniarskiego wyrobu.

5. Motanie z siana 22.04

Warsztaty oplatania siana nitkami, tak by powstały lalki, zwierzątka itp. Możliwa również sprzedaż gotowych figurek.

6. Stoisko –odgadnij jakie to zwierzę (odgłosy w słuchawkach) 22.04

Dzieci zakładają słuchawki i zapisują na kartce jakiego zwierzęcia odgłos usłyszały. Każde dziecko za zabawę otrzymuje cukierki.

7. Doświadczenia fizyczne 22.04

Warsztaty prowadzone przez nauczycieli fizyki z dąbrowskich szkół.

8. Wystawa gadżetów wykonanych z papierowej wikliny (kapelusze, wazony, serca)

9. Malowanie plansz ekologicznych 22.04

Tworzenie wspólnie plakatów ekologicznych, kolorowanie, wyklejanie gotowych plansz (format a1,a2)

10. Artystyczne malowanie szklanych śmieci 22.04

Malowanie farbami do szkła butelek, słoików i innych szklanych rzeczy.

11. Malowanie twarzy 22.04

Malowanie twarzy zawsze przyciąga dzieci. Na dziecięcych buziach możemy malować zarówno znaki ekologiczne jak i postacie z bajek itd.

12. Rzut śmieciem do celu 22.04

Ustawiamy dzieci w jednej linii, dajemy np. starą gazetę a dziecko w 3 rzutach próbuje trafić do pojemnika na śmieci.

13. Czerpanie papieru 25.04

Prowadzący przygotowuje masę papierową – rozdrobniona i rozmoczona makulatura. Uczestnicy  z przygotowanej masy papierowej robią różnokształtne kartki, suszą i zabierają do domu). Dla uatrakcyjnienia do masy dodajemy różne elementy naturalne typu trawki, płatki kwiatów itp. Jest to przykład domowego recyklingu. Zrobienie jednego elementu z papieru zabierze uczestnikowi  5-10 min.

14. Badacz wody 25.04

na stanowisku znajdują się  przygotowane wcześniej próbki wody: wodociągowej, z rzeki, ze stawu , z akwarium . Przy pomocy prostego  zestawu  do badań chemizmu wody osoby zainteresowane mogą zrobić  badania naszych próbek wody lub przynieść własną. Na stanowisku  będzie można samodzielnie zbadać twardość wody, zawartość  jonów żelazowych, azotynów, azotanów itp. Uczestnik będzie mógł zapisać uzyskane wyniki na specjalnie przygotowanym formularzu.

15. Znaki ekologiczne 25.04

Przygotowujemy  arkusze z papieru pakowego z kształtami znaków ekologicznych( można  wybrać te dotyczące wody, recyklingu, UE), a uczestnicy wyklejają je z fragmentów opakowań (śmieci) przy użyciu klejącej taśmy dwustronnej.

16. Kolorowanki eko dla najmłodszych 25.04

Kolorowanie (kolorowanki – pojedyncze kartki - o treściach ekologicznych),układanie puzzli o tematyce przyrodniczej. Prowadzący wyjaśnia treść kolorowanek.

17. Zabawki z odpadów 25.04

Tworzymy zabawki z odpadów (lalki ,samochodziki) – na bazie odpadów (głównie opakowania  PET-ów )  uczestnicy robią zabawki  pod kierunkiem instruktora. Wykorzystują jako elementy zdobnicze np. włóczkę, koraliki, guziki itp.

18. Biżuteria z tekstyliów 25.04

Wykonywanie biżuterii z tekstyliów np. podkoszulków. Razem z prowadzącym  tną tekstylia, odpowiednio zwijają, zdobią koralikami i in. tak, aby otrzymać atrakcyjny naszyjnik czy bransoletkę.

19. Quiz przyrodniczy 25.04

Przygotowujemy pytania tematycznie związane z wodą o różnym stopniu trudności ,zadajemy je ochotnikom. Dla uatrakcyjnienia można zaproponować uczestnikom  losowanie pytań poprzez  rzut kółkiem do kosza lub zakręcenie kołem fortuny.