ul. Królowej Jadwigi 12
Dąbrowa Górnicza

Stop dopalaczom

 

Państwowa Inspekcja Sanitarna uruchomiła specjalną infolinię 800-060-800. Pod tym numerem telefonu można uzyskać informacje o negatywnych skutkach zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości, czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami. W dalszym ciągu takie zgłoszenia można przekazywać także na numer 112. W 2013 roku w naszym województwie zarejestrowano 7 zatruć dopalaczami, a w 2014 – 41. W 2015 roku takich zgłoszeń było już 194, w tym dwadzieścia dwa w lipcu. Najmłodsza osoba z podejrzeniem zatrucia środkiem zastępczym miała 12 lat.

Od 1 lipca, zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, 114 dopalaczy zostało przekwalifikowanych i stało się narkotykami. Dzięki zmienionej ustawie nowe środki, którymi odurzają się ludzie, zakwalifikowano jako narkotyki. To powoduje, że nie tylko samo wprowadzanie do obrotu (jak to było dotychczas), ale także posiadanie i wytwarzanie takich specyfików jest karalne.

pobierz informację w formacie pdf