Pozarządowe Święto w Zagłębiu

Już 18 września 2009r. w Dąbrowie Górniczej odbędzie się Forum Inicjatyw Pozarządowych Zagłębia Dąbrowskiego. Targi NGO przez Pałacem Kultury Zagłębia będą okazją do zapoznania się z działalnością lokalnych stowarzyszeń i fundacji. Piątkowe popołudnie ma stać się pierwszym świętem wszystkich organizacji funkcjonujących na rzecz mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego.

W trakcie Forum:
  • targi stowarzyszeń i fundacji z całego Zagłębia
  • pokazy, prezentacje i wystepy NGO
  • poradnictwo i doradztwo w sprawach związanych z NGO
  • debata o roli trzeciego sektora
  • pokazy filmów o trzecim sektorze w kinie KADR

***

- Cała impreza rusza ok. 14.00 przed Pałacem Kultury Zagłębia. Chcielibyśmy w tym dniu wspólnie ze stowarzyszeniami z ościennych miast, zaprezentować jak wiele cennych inicjatyw w Zagłębiu Dąbrowskim to robota NGO’sów – opowiada nam Alicja Kowalska Wiceprzewodnicząca Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych.

Obok targów, w czasie których będzie można podziwiać stoiska, prezentacje, występy stowarzyszeń i fundacji z całego Zagłębia Dąbrowskiego, będzie także okazja aby zobaczyć filmy promujące dobre praktyki Ekonomii Społecznej. Uczestnicy podyskutują w Kinie Studyjnym „Kadr” o dalszej przyszłości FIP-ów Zagłębia Dąbrowskiego. Ważnym elementem święta NGO będą również prezentacje instytucji wspierających trzeci sektor w działaniu organizacji. Jednym słowem będzie można dowiedzieć się kto nam pomoże w założeniu i prowadzeniu NGO.

- W Dąbrowie Górniczej już od 2 lat wspólnie z Urzędem Miejskim w Dąbrowie Górniczej organizujemy Festiwale Pozarządówki. Przekonaliśmy się, że to dobra okazja do poznania się, co często skutkuje podjętą współpracą. Tym razem chcemy poznać organizacje z sąsiednich miast, bo przecież bardzo wiele nas łączy – tłumaczy Jacek Różycki, przewodniczący Dąbrowskiego Forum Organizacji Pozarządowych. - Te doświadczenia skłoniły nas też do organizacji imprezy przed Pałacem Kultury Zagłębia, wszystko po to, żeby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców z informacją, że trzeci sektor daje wielkie możliwości i każdy znajdzie w nim swoje miejsce – dodaje Alicja Kowalska.

Cele FIP-u to integracja środowiska pozarządowego funkcjonującego na terenie Zagłębia Dąbrowskiego oraz promocja trzeciego sektora, idei ekonomii społecznej i dobrych praktyk współpracy. - FIP ma nawiązywać do organizowanego, co trzy lata, Ogólnopolskiego Forum Inicjatyw Pozarządowych oraz FiP - ów regionalnych, a w przyszłości umożliwić wspólny udział NGO z naszego subregionu w imprezie ogólnopolskiej. To ma być kolejne wyzwanie dla partnerstwa „Wspólnie dla Miasta" – tłumaczy Piotr Drygała, kierownik Biura Organizacji Pozarządowych. Jak podkreślają organizatorzy bardzo ważnym punktem jest fakt, iż inicjatywy podjęło się wspólnie kilkanaście organizacji z różnych miast Zagłębia oraz instytucji miejskich.

Zapraszamy już 18 września w godzinach od 14.00 do 19.00 przed Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej.

Anastazja Korzec

Patronat Honorowy:
  • Marszałek Województwa Śląskiego Bogusław Śmigielski
  • Prezydent Miasta Dabrowa Górnicza Zbigniew Podraza

Komitet organizacyjny (czyli kto się już podjął wyzwania):
  • Dąbrowskie Forum Organizacji Pozarządowych reprezentowane przez: Stowarzyszenie „Zielone Zagłębie”, Stowarzyszenie CIVITAS, Europejską Organizację na Rzecz Grup Społecznych Wymagających Wsparcia „Integracyjne Spotkania Przyjaciół-Polska”, Stowarzyszenie Pszczelarzy w Dąbrowie Górniczej, Związek Harcerstwa Polskiego, Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Bezradnych Życiowo „LINIA”, Fundacja „GODNE ŻYCIE”, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce – oddz. Hutnictwa Żelaza i Stali w Dąbrowie Górniczej, Dąbrowskie Stowarzyszenie Rodzin w Kryzysie, PTTK oddz. Dąbrowa Górnicza, Stowarzyszenie NEURON Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym, Regionalne Stowarzyszenie Kulturalne, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków – Oddz. Miejski, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – koło Dąbrowa Górnicza, Stowarzyszenie „Dar Serca", Stowarzyszenie „Otwarte Serca”, Stowarzyszenie Kobieta Liderem Świata, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce – oddz. Hutnictwa Żelaza i Stali w Dąbrowie Górniczej, Stowarzyszenie „Ziemia i My.
  • Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego z Będzina, Fundacja im. Jana Domana z Będzina, Fundacja im. Anny Pasek z Będzina, Urząd Miejski w Będzinie, Starostwo Będzińskie
  • Stowarzyszenie „Aktywne Kobiety” z Sosnowca, Stowarzyszenie Związek Zagłębiowski z Sosnowca, Caritas Diecezji Sosnowieckiej, Sosnowieckie Stowarzyszenie Sportu Samochodowego „S4”
  • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce, koło Jaworzno
  • Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.

Partnerzy (czyli kto nas wspiera):
  • Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych, Pałac Kultury Zagłębia, Centrum Sportu i Rekreacji, Stowarzyszenie Współpracy Regionalnej z Chorzowa

źródło:
Anna Zubko