ul. Królowej Jadwigi 12
Dąbrowa Górnicza

Zaduszki 2019

Obchody zaduszne są stare jak ludzkość. Nie ma takiego zakątka na ziemi, w którym nie oddawano by czci zmarłym.

W tym roku uczniowie naszej szkoły zaprezentowali "Zaduszki w kulturach i religiach świata". Dowiedzieliśmy się jak wspominano tego dnia zmarłych w Polsce przed wiekami.

Następnie przenieśliśmy się do Meksyku na obchody DIA DE LOS MUERTOS. To barwne święto odbywa się głównie na ulicach.W domach buduje się powitalne ołtarze, na których stawia się zdjęcie zmarłego, kwiaty, jedzenie i kadzidła. Rodziny odwiedzają groby bliskich, a w niektórych miejscach również na tych grobach biesiadują.

Z Meksyku przenieśliśmy się na równie barwne obchody 31 października do krajów anglojęzycznych – na wszystkim znane Halloween. Następnie do Japoni na święto świateł O-BON. Buddyści czczą zmarłych bliskich, zostawiając im ofiary z kwiatów na zbudowanych w tym celu ołtarzykach, po czym dusze odprowadzane są za pomocą „ogni pożegnalnych” – okuribi.

Naszą podróż kończymy w Bułgarii na Zaduszkach Archanieliskich. Prawosławni 3 listopada palą znicze na grobach i polewją je czerwonym winem, ale przede wszystkim odwiedzają pomniki pamięci poległych za ojczyznę.

Pamiętajmy, że Dzień wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny są w Polsce również dniami pamięci narodowej.

Uczniowie, którzy przygotowali i wystąpili w tej uroczystości to:

2SM: Mateusz Łoś

3A: Majka Patoła, Ania Kubica, Vanessa Palka , Klaudia Ćmakowska, Klaudia Rogowicz, Szymon Skrobacz

3E: Dominika Stando

4A: Baliński Kacper, Łukasz Szczypa

 

Zaduszki w kulturach i religiach świata

Zaduszki w kulturach i religiach świata

Zaduszki w kulturach i religiach świata

Zaduszki w kulturach i religiach świata

Zaduszki w kulturach i religiach świata